1.11.2015 Jak je to s revizí komínu?

12.10.2015

Jak je to s revizí komínů? Od 1. ledna 2011 platí nová pravidla pro údržbu komínů. Po mnoha poplašných zprávách a děsivých článcích, podle kterých měl platit státu stovky korun ročně snad každý, kdo někdy viděl komín, se situace již snad uklidnila. Přinášíme vám proto stručnou rekapitulaci nejčastějších otázek kolem revizí komínů a konkrétní odpovědi.

Jak je to s revizí komínů?

 

Od 1. ledna 2011 platí nová pravidla pro údržbu komínů. Po mnoha poplašných zprávách a děsivých článcích, podle kterých měl platit státu stovky korun ročně snad každý, kdo někdy viděl komín, se situace již snad uklidnila. Přinášíme vám proto stručnou rekapitulaci nejčastějších otázek kolem revizí komínů a konkrétní odpovědi.
Rozhořčené hlasy, které nadávají na zbytečné poplatky a byrokracii, nejsou v tomto případě na místě. Po roce a půl platnosti zákona můžeme říct, že změna vedla ke zlepšení a zjednodušení. Vždyť popud ke změně dali samotní hasiči.
Princip je snadný; Komín musíte nechat zkontrolovat jednou ročně. Pokud tak neučiníte, nic se neděje. Jestli ale nezkontrolovaný komín začne hořet, nedoplatíte se. A nyní už konkrétně.
Který komín musí projít revizí?

Podle zákona je nutné provádět revizi všech palivových cest. Mezi ně patří teoreticky i digestoře u plynových sporáků, které se samozřejmě běžně nekontrolují. V případě požáru však může mít s digestoří bez revize problém pojišťovna. Jisté je, že se nařízení vlády nevztahuje na spalivové cesty s volně stojícím komínem o vnitřním průměru průduchu 800 mm a víc se stavební výškou 60 m a víc a spotřebiče spaliv s jmenovitým výkonem nad 1 MW. Velké komíny mají zkrátka svá vlastní pravidla.
Problémovou záležitostí jsou tzv. turbokotle. Ty mají spalivové cesty, které mají ke klasickým komínům daleko. Ústí do fasády a samotná spalovací cesta je jenom krátká plastová trubka, do které je dost nesmyslné vyvrtávat kontrolní otvor. Kominíci, kteří by si nechali pro korunu koleno vrtat, vám však i tuto pravidelnou revizi vnutí.
tabulka revize
Kontroly se nevztahují ani na vafky odvětrávané fasádou. Nepoužívané komíny nemusí být kontrolovány. Je ovšem nutné je chránit před deštěm a jasně označit jako nefunkční nápisem MIMO PROVOZ.
Kdo provádí revizi?

„Kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví.“ Zdánlivě jasné pravidlo se podařilo nedávno obejít jednomu šikulovi z jižních Čech. Bývalý zaměstnanec kominické firmy bez oprávnění obsloužil desítky „klientů“. Kvalifikaci kominíka si ověříte tím, že si na internetu zkontrolujete jeho osmimístné IČO v živnostenském rejstříku.
Kdy revidovat?

Na jaře. Na konci topné sezóny je komín opotřebovaný a najde se tak nejvíce závad. Na bezpečnosti komínu se nikdy nevyplatilo šetřit. Snadno vám totiž zapálí celý dům. Většina lidí řeší závadu komínového systému na podzim, když se začne topit. Kominíci tak mají obrovský nával klientů. V listopadu si proto můžete na opravu počkat a prožít začátek topné sezóny bez topení. Před opravou se totiž nemůže topit vůbec, aby spalivové cesty mohly vychladnout.
Jak probíhá kontrola?

Vaší povinností je zajistit přístup ke všem částem komínového systému. Kontrolní technik nebo kominík provádí také revizi požární bezpečnosti v souvislosti se stavebním provedením komínu. Celá kontrola trvá běžně zhruba hodinu. Kominík, který reviduje vaše kamna celé odpoledne, je podezřelý.
Jedním z hlavních cílů změny zákona bylo, aby revize měli větší váhu a pojišťovny nemohly pochybovat o jejich platnosti. Namísto obyčejné stvrzenky, tak dostanete kompletní zprávu o kontrole. Pokud o zprávu přijdete, například při požáru, měli byste dohledat kopii u kominíka. Zpráva má platnost jeden rok. Pokud hasiči zjistí závadu na zrevidovaném komínu, nese zodpovědnost kominík.
TIP:
Kominíci si do nákladů na revizi přidávají i cestovné. V chatové oblasti v horách se revize komínů pěkně prodraží. Domluvte se se sousedy a proveďte revizi komínů všichni najednou. Technik přijede jen jednou a vy ušetříte.
Co čištění?

Z revize nejčastěji vzejde rozhodnutí, že se komín musí pročistit. Čištění komínu stojí běžně jen pár stovek korun. Můžete si jej ale sami zdražit, pokud kominické firmě zkomplikujete práci špatným přístupem ke komínovému systému. Zajistěte proto předem přístup ke všem částem.
Pokud topíte pevnými palivy, měli byste komín čistit sami aspoň 3x ročně. Žádný zákon vás k tomu nedonutí, ale pokud opravdu nechcete vyhořet, radíme vám, nezanedbávejte to. Pomůcky pro čistění stojí opět pár set korun. Vyčištění zabere max. 15 minut.
Co když nereviduji?

Jak již bylo řečeno, za samotnou absenci revize komínu nejsou žádné finanční postihy. Pokud ale váš komínový systém způsobí požár, čeká vás pokuta do výše 25 000Kč. Při vyšetřování vychází pojišťovny z hasičské zprávy. Jakmile je požár zaviněn zanedbáním péče o komín, vyplatí vám méně, než kolik škoda skutečně stála.
I kdyby vás peníze, o které přijdete kvůli špatné péči o komín, vůbec nezajímaly, myslete alespoň na svůj život. Ucpaný komín snadno způsobí otravu oxidem uhelnatým všech členů domácnosti.

«  zpět

V případě jakýchkoli dotazů nás můžete kontaktovat prostřednictvím telefonu +420 493 522 332,
e-mailu info@kominycz.org, nebo kontaktního formuláře.

nahoru
Vyhledat komínové prvky
Kolik je 3+2
Zavoláme Vám Zavoláme Vám

Chcete komín na míru? Vložte telefon, zavoláme Vám, navrhneme, poradíme.

telefon komíny
Kolik je 3+2
Zavoláme Vám Zavoláme Vám

Napište si o slevový kupon pro nákup ve Vašich stavebninách.

Kolik je 2+4

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím