Co všechno snesou komínové systémy

28.12.2015

Dědeček, co žije sám v malém domečku na konci vesnice, vám řekne, že kamna spálí všechno. Má bezpochyby pravdu. Můžeme ale legálně v komínech nechat shořet cokoliv? Komínem skutečně proletí bez větších problémů cokoliv. Problém jsou následky. Spálením PET lahve s vyjetým olejem ale ohrožujete nejen sebe a svůj komín, ale i celé životní prostředí. Čím tedy máme a můžeme doma topit?

Dědeček, co žije sám v malém domečku na konci vesnice, vám řekne, že kamna spálí všechno. Má bezpochyby pravdu. Můžeme ale legálně v komínech nechat shořet cokoliv?

obrazek dreva

 

 

Komínem skutečně proletí bez větších problémů cokoliv. Problém jsou následky. Spálením PET lahve s vyjetým olejem ale ohrožujete nejen sebe a svůj komín, ale i celé životní prostředí. Čím tedy máme a můžeme doma topit?

 

Dřevo či uhlí

Dřevo je klasika. Bezpečný materiál nejen pro ovzduší, ale i pro vás. U hořícího dřeva jsme schopni nejlépe odhadnout jeho chování. Přírodní dřeva zakoupená u dobrého prodejce nebo vlastnoručně nasekaná v lese jsou nejlepší. Topí se také uhlím a několika ekologickými novinkami. Lidé ale nahází do kotle cokoliv.

 

Čím topit

 • Pro topení se doporučuje hlavně bukové dřevo. Poměrně rychle hnije. Je ale snadno dostupné a má opravdu vysokou výhřevnost.
 • Dubové dřevo je důležité v první fázi nezakrývat. Déšť ho totiž nejprve očistí. Dub je skvělý do dlouhodobého ohně nebo třeba na grill.
 • Jasan, Habr a ovocné stromy jsou také skvělé pro dlouhotrvající oheň. Jsou ale hůř dostupné.
 • Pro běžné vytápění je samozřejmě nejrozšířenější uhlí. V budoucnu se však od domácího spalování uhlí bude nejspíš ustupovat. Uhelná briketa je fosilní palivo a obsahuje tak spoustu škodlivin unikajících do ovzduší.
 • Pelety jsou moderní úsporné topivo. Jsou lehké a snadno skladovatelné. Zároveň však mají velkou výhřevnost a obsahují minimum fosilních paliv.
 • Biomasa je další moderní forma úsporného a šetrného domácího topení. Je třeba ale u biomasy hlídat úniky tuhých látek a oxidu uhelnatého. Technologicky je navíc dnes možné spalování biomasy jen na roštu nebo fluidní vlně.

 

Čím naopak netopit

 • Bříza je snadno dostupná. Hoří rychle, ale krátce. Navíc vypouští mnoho polétavého popílku.
 • Jehličnany nejsou pro komíny ideální. Hoří rychle a hlavně vystřelují žhavé uhlíky, 
  které zanáší komínové systémy.
 • Lípa, vrba, kaštan a topol vůbec nedoporučujeme.
 • Dřevo, které jste nekoupili nebo sami řádně nepřipravili, v kotli nepalte. Zvlášť kusy dřeva, které jste někde našli, mohou být nebezpečné. Takové železniční pražce nebo chemicky ošetřené dřevo vám v komínu udělá pěknou paseku. Nejenže chemický zápach jen tak nevyvětráte, ale navíc se zanáší komínová hlavice. Tu je pak docela nákladné vyčistit. Toxické látky např. z lakovaných dřevotřískových desek mohou být i jedovaté.

 

Výběrem správného paliva chráníte nejen své komínové hlavice, ale i sebe a lidi v okolí. Za domácí spalování zakázaných hořlavin, jako například plasty, vás mohou potkat dost vysoké pokuty.

 

Zvažte tedy pořádně, co do kotle házíte. Vaše úspory by tak mohli doslova proletět komínem.

 

«  zpět

V případě jakýchkoli dotazů nás můžete kontaktovat prostřednictvím telefonu +420 493 522 332,
e-mailu info@kominycz.org, nebo kontaktního formuláře.

nahoru
Vyhledat komínové prvky
Kolik je 3+2
Zavoláme Vám Zavoláme Vám

Chcete komín na míru? Vložte telefon, zavoláme Vám, navrhneme, poradíme.

telefon komíny
Kolik je 3+2
Zavoláme Vám Zavoláme Vám

Napište si o slevový kupon pro nákup ve Vašich stavebninách.

Kolik je 2+4

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.   Více informací    Rozumím